Studie VŠPP – analýza dopadů sdílené ekonomiky. Airbnb zabírá přibližně 48,2 procenta prežského trhu s krátkodobým ubytováním.

Data pro analýzu dopadů sdílené ekonomiky, které poskytla studie VŠPP se projednávala v pondělí 17.7. na společném zasedání zástupců vlády, zaměstnavatelů a odborů. Zúčastněné strany se shodly na potřebě regulace. Také podle České asociace sdílené ekonomiky je potřeba vyjasnit pravidla.

VIDEO AKTUÁLNĚ.CZ – Airbnb vyhnalo Pražany z centra 

Při procházce historickým centrem Prahy si jen málokdo uvědomí, v kolika tamních domech starousedlíky nahradili turisté ze zahraničí. Jak ukazuje čerstvá studie české vlády, jenom v Praze 1 a 2 se přitom nachází celkem 60 tisíc lůžek, která vlastníci bytů pravidelně pronajímají prostřednictvím on-line služby Airbnb, jež si od lidí strhává poplatky za zprostředkování.
Americká společnost se v českém hlavním městě za posledních pět let rozrostla z necelých 700 až na více než 18 tisíc bytů a domů, na jejichž pronájmech vlastníci ročně utrží přes dvě miliardy většinou nezdaněných korun. To odpovídá celé čtvrtině ročního obratu v ubytovacích službách v Praze.
Stát si zatím nevěděl rady s tím, jak se má k dosud neregulovaným službám, které vedle Airbnb poskytuje třeba alternativní taxislužba Uber, postavit. Dlouho očekávaná analýza takzvané sdílené ekonomiky, do níž se obě firmy řadí, má za cíl ukázat možná řešení. Studie, kterou dnes projedná kabinet Bohuslava Sobotky, se zamýšlí nad způsoby, jak poskytovatele služeb sdílené ekonomiky začít regulovat a danit. HN ji mají k dispozici.
Studie se zabývá především Airbnb, rozhodnutí o budoucnosti Uberu oproti tomu přenechává Soudnímu dvoru Evropské unie. Ten by měl ještě letos říci, zda je možné rostoucího konkurenta taxislužeb regulovat podle národních nebo celoevropských pravidel.
U obou firem dokument konstatuje, že se již dotáhly na zástupce tradičních odvětví v hlavním městě, kde provozují převážnou část svého českého byznysu. Uber je podle odhadů vlády první až třetí největší taxislužbou v Praze. „Airbnb zabírá přibližně 48,2 procenta (pražského – pozn. red.) trhu s krátkodobým ubytováním,“ píše se ve studii, kterou pro Úřad vlády zpracovali ekonomové z Vysoké školy podnikání a práva.

Síla konkurenta z USA prý hotelům tolik nevadí. „Od roku 2012 v Praze roste obsazenost hotelů a zvedají se také jejich tržby za pokoje,“ uvádí prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, jehož slova potvrzují i čísla z vládního dokumentu. Podle nich loni počet noclehů v pražských hotelech meziročně vzrostl o 5,5 procenta. Od roku 2012 se navíc průběžně zvedá počet lůžek v tří- až pětihvězdičkových hotelech. Nelze tak jednoznačně říci, že by Airbnb tradiční ubytovací zařízení poškozovalo.
Hoteliéři spolu s pražským magistrátem ale nejvíce kritizují, že vlastníci bytů, kteří je pronajímají přes Airbnb, na rozdíl od hotelů často neplatí místní poplatky ani daně. „Airbnb působí v segmentu, v němž neplatí stejné podmínky pro podnikání. Centrum Prahy se kvůli němu navíc vybydluje a stává se z něj jeden velký hotel,“ říká Stárek. Prvním nástrojem dohledu by se podle něj měl stát plánovaný registr, který Praha spustí v půlce měsíce a do něhož se mají všichni pronajímatelé sdílených bytů přihlásit. Z databáze pak město dokáže vyčíst, kdo své obydlí pronajímá nárazově za účelem přivýdělku a kdo ho naopak využívá ke spekulacím.
Podle radního Jana Wolfa (KDU-ČSL) Praha na nevybraných místních poplatcích ročně tratí až 120 milionů korun. „Poskytování Airbnb služeb lze mnohdy považovat za klasický byznys,“ říká.
To potvrzuje i vládní zpráva, podle níž stojí zhruba 15 procent pronajímatelů za 52 procenty pražského Airbnb trhu. Rekordmanem mezi nimi má být majitel 54 nemovitostí, který na pronájmech přes Airbnb ročně utrží přes 40 milionů. Studie proto po vzoru Estonska navrhuje, aby Airbnb nebo Uber státu povinně hlásily tržby svých pronajímatelů či řidičů. Finanční správa a úřady by pak určily, koho a jak zdaní. Jenom v případě Airbnb by si podle analýzy stát ročně přišel na 500 milionů korun, 50 milionů by připadlo Praze.
Společnost nechce studii komentovat. „Jsme odhodláni s městem i státem hledat řešení,“ řekl HN evropský mluvčí Airbnb Bernard D’heygere. Firma si opakovaně pochvalovala, že Praha patří mezi její nejlukrativnější trhy. Metropole však po vzoru měst jako New York či Berlín prosazuje kromě jasnějších daňových regulí i omezení toho, kolik dní v roce smí majitelé byty pronajímat turistům. Radní Wolf hovoří o 100 dnech.